جدیدترین خبرهای روز فوتبال و ورزش را در ایران اسپرت دنبال کنید

ایران اسپورت


هر کدام از ورزش ها در دنیا نشان دهنده آداب، فرهنگ و سنن کشورهای ابداع کننده آن می باشد، ورزش جیتسا نیز برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی می باشد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، هر کدام از  ورزش ها در دنیا نشان دهنده آداب، فرهنگ و سنن کشورهای ابداع کننده آن می باشد، ورزش جیتسا نیز برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی می باشد. در ادامه گفتگوی ما را با ستایش تاجیک مدیر روابط عمومی و روابط بین الملل فدراسیون جهانی جیتسا می خوانید:

جیتسا چیست ؟

جیتسا ( نام اصلی آن چیتسا) نام سرزمین شمالی ایران در مسیر جاده ابریشم بود که توانست به حول و قوه الهی تمامی این فنون گذشته اصیل دیار علویان به ویژه مردم طبرستان را جمع آوری و در قالب سرزمین جیتسا به دنیا معرفی کند،نکته قابل توجه این که این هنر رزمی بومی بوده و مانند دیگر هنرها بصورت تلفیقی به وجود نیامده است.

بعنوان مثال سرداری به نام اتروش خان با ۵۰۰۰ سربازش در حمله ای که از شمال ایران با ۱۰۰۰۰ سرباز انجام شده بود مقابله کرد و در تاریخ ذکر شده ۲۰۰ نفر از سربازان دشمن توانستند جان سالم به در ببرند و به کشور خود بازگردند، این موضوع خود گواهی بر رزمجو بودن مردم این سرزمین است.

رشته هنرهای رزمی جیتسا چگونه به ثبت رسید؟

در سال ۱۳۹۰ در دبیرخانه وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید و با پیگیری های مستمر موفق به کسب مجوز ثبت رشته دفاع شخصی جیتسا در وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران گردید.

پس از ارائه نمایندگی به بیش از ۳۰ کشور جهان از جمله آمریکا، اسپانیا، برزیل و … موفق به کسب مجوزات جهانی از فدراسیون های مختلف مانند : فدراسیون بودو اسپورت، کیک بکسینگ (استرالیا)، سازمان بوشیدو، فدراسیون کامبت (اسپانیا)، سازمان بوکووان(برزیل) و مارشال آرت اسکویشن (آمریکا) در قالب فدراسیون جهانی جیتسا قرارگرفت..

دکتر محمدرضا اتحاد در طول فعالیتهای ورزشی و حرّفه ای توانست دکترای رزمی خود را از دانشکده رزمی هارواردوگواهی گرندمستری خود را از فدراسیون بلک کلاو دریافت نماید.

اهداف فدراسیون جهانی جیتسا چیست؟

همه ورزش ها در دنیا نشان دهنده آدب و فرهنگ و سنن سرزمین کشورشان هستند و اولین و مهمترین هدف جیتسا نیز نشان دادن فرهنگ و هنر غنی ایران همراه با آداب و رسوم کشور عزیزمان است.

برای مثال ایرانیان از ابتدا یکتاپرست بودند و کرنش را فقط برای ذات باری تعالی مقدس میدانستند، از این رو احترام رسمی جیستا مانند ورزش های غربی و شرقی با تعظیم در برابر حریف یا استادان نیست زیرا این کرنش فقط مخصوص ذات الهی خداوند است و سبک احترام جیتسا طوری طراحی شده که تعظیمی وجود ندارد و همانند احترام نیاکان ما بهم دیگر است.